naukaJavy.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Instalacja

Tomcat i Eclipse

Email Drukuj

Aplikacje WWW zaimplementowane w Javie uruchamiamy poprzez zainstalowanie ich (ang. deployment) na serwerze aplikacji, tj. na serwerze Tomcat. Oczywiście istnieją też inne serwery aplikacji - w tym takie o daleko większych możliwościach niż Tomcat - ale nie będą nam one potrzebne na początku nauki Javy.

Proces instalacji aplikacji WWW na serwerze aplikacji jest zadaniem samym w sobie i jest co najmniej kilka sposobów, aby to zadanie wykonać. Najprościej jest, gdy wszystko to zrobi za nas Eclipse.

Aby skonfigurować Eclipsa do współpracy z Tomcatem wybieramy pozycję Preferences z menu Window. Z menu w lewej kolumnie okienka wybieramy pozycję Server > Runtime Environments, tak jak pokazano poniżej.

Okno preferencji Eclipse

Klikamy na guzik Add, wybieramy serwer Apache Tomcat v6.0 i klikamy Next. Przy okazji możemy przejrzeć listę innych serwerów aplikacyjnych, acz bynajmniej nie jest to lista kompletna.

Nowe środowisko uruchomieniowe

Na następnej stronie kreatora wskazujemy katalog w którym zainstalowaliśmy Tomcata i klikamy Finish. Na liście zainstalowanych środowisk pojawia się nowa pozycja.

Środowiska uruchomieniowe

Nie jest to jeszcze konfiguracja serwera, a jedynie wskazanie na jego instalację. Aby utworzyć definicję serwera zamykamy powyższe okno klikając OK i z menu File wybieramy pozycję New > Other. Pojawia się okno kreatora takie jak pokazane poniżej.

Definiujemy nowy serwer

Wybieramy pozycję Server z grupy Server i klikamy Next. Na kolejnej stronie kreatora wybieramy jako typ serwera Tomcat v6.0 Server i klikamy Finish.

Definiujemy nowy serwer

W widoku projektów możemy teraz edytować pliki konfiguracyjne serwera. W widoku Servers widzimy status serwera. Możemy teraz klikając na pozycji reprezentującej nasz serwer wykonywać wszelkie akcje administracyjne, takie jak chociażby uruchamianie i wyłączanie.

Widok serwera Tomcat w Eclipse IDE

 

Reklama

Wiadomości

Vishal Sikka, CTO w firmie SAP zaapelował o autentyczne, pełne przekazanie zarządzania rozwojem języka i platformy Java w ręce zrzeszenia firm działającego na zasadzie równoprawności - zrzeszenia nie zdominowanego przez firmę SUN, czy obecnie Oracle (SUN został kupiony przez Oracle).

Jednocześnie zaapelował o udostępnienie kodu źródłowego Maszyny Wirtualnej Javy na zasadach open-source.

SAP zdecydowany jest zainwestować znaczne środki w rozwój Javy, jeśli tylko postulaty te zostaną spełnione – dodał.

Co to jest

Apache Lucene Java to biblioteka open-source napisana w języku Java. Lucene służy do implementacji mechanizmów wyszukiwania pełnotekstowego – taki mały Google, który możemy mieć we własnej aplikacji.


© Wszelkie prawa zastrzeżone dla Mariusza Lipińskiego

kontakt: mariusz.lipinski@naukajavy.pl | strona domowa: www.mariuszlipinski.pl