naukaJavy.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Kurs języka Java

Deklaracja klasy

Email Drukuj

Java nie jest językiem przesadnie skomplikowanym, ale nie jest też językiem trywialnym, dlatego też aby ułatwić czytelnikowi lekturę, pominę wszystkie elementy które nie są zupełnie zasadnicze i napiszę, że deklaracja klasy ma postać:

{modyfikatory klasy} class {nazwa klasy} {
{ciało klasy}
}

gdzie {modyfikatory klasy} to słówka kluczowe języka Java takie jak: public, private, abstract czy final; {nazwa klasy} to dowolny identyfikator spełniający pewne kryteria – o czym za chwilę – a {ciało klasy} to deklaracje zmiennych i metod tej klasy.

Nazwa klasy – mówiąc mało precyzyjnie, ale za to jasno – to zlepek kilku słów pisanych wielką literą, czyli np. MyFirstClass. Co prawda nie będzie błędem składniowym nazwanie klasy w inny sposób, np. myFirstClass (tj. z małej litery), ale jest to wbrew wyraźnym zaleceniom i nie powinniśmy tego nigdy robić. Pamiętajmy także, że język Java rozróżnia wielkie i małe litery, tak więc nazwa MyFirstClass jest zupełnie czymś innym niż myFirstClass. Dotyczy to wszelkich identyfikatorów, nie tylko nazw klas. W nazwie klas możemy poza literami używać także znaków $ oraz _. Możemy używać również cyfr, z tym że nie na początku nazwy. Poprawna więc będzie nazwa My1stClass, ale 1stClass już nie.

Modyfikatory klasy to zupełnie osobny, dość obszerny temat. Póki co stosujmy zawsze modyfikator public i nie zastanawiajmy się za nadto nad jego znaczeniem. Wszystko wyjaśnię w odpowiednim momencie, a póki co stosujmy szablon:

public class {nazwa klasy} {
{ciało klasy}
}
 

Reklama

Wiadomości

Vishal Sikka, CTO w firmie SAP zaapelował o autentyczne, pełne przekazanie zarządzania rozwojem języka i platformy Java w ręce zrzeszenia firm działającego na zasadzie równoprawności - zrzeszenia nie zdominowanego przez firmę SUN, czy obecnie Oracle (SUN został kupiony przez Oracle).

Jednocześnie zaapelował o udostępnienie kodu źródłowego Maszyny Wirtualnej Javy na zasadach open-source.

SAP zdecydowany jest zainwestować znaczne środki w rozwój Javy, jeśli tylko postulaty te zostaną spełnione – dodał.

Co to jest

Apache Lucene Java to biblioteka open-source napisana w języku Java. Lucene służy do implementacji mechanizmów wyszukiwania pełnotekstowego – taki mały Google, który możemy mieć we własnej aplikacji.


© Wszelkie prawa zastrzeżone dla Mariusza Lipińskiego

kontakt: mariusz.lipinski@naukajavy.pl | strona domowa: www.mariuszlipinski.pl