naukaJavy.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Kurs języka Java

Pętla FOR-EACH

Email Drukuj

Pętla FOR-EACH służy do iteracji po kolejnych elementach tablicy lub kolekcji. O kolekcjach jeszcze sobie nie mówiliśmy, ale pętla działa dla nich dokładnie tak samo jak dla tablic, na przykładzie których zapoznamy się z tą konstrukcją programistyczną. Ogólna składnia pętli FOR-EACH jest następująca:

for ({deklaracja zmiennej pętli} : {kolekcja lub tablica}) {
{ciało pętli}
}

Podobnie jak w przypadku instrukcji IF-ELSE i pętli WHILE oraz DO-WHILE, możemy pominąć nawiasy klamrowe obejmujące {ciało pętli}, jeśli {ciało pętli} to pojedyncza instrukcja. Pętla FOR_EACH ma wtedy postać:

for ({deklaracja zmiennej pętli} : {kolekcja lub tablica})
{instrukcja pętli}

Element {deklaracja zmiennej pętli} to deklaracja zmiennej do której będą przypisywane kolejne elementy tablicy czy pętli. Zmienna ta jest używana wewnątrz pętli jak każda inna zmienna. Deklaracja zmiennej pętli wygląda tak jak deklaracja każdej zmiennej, tj. wpierw piszemy jaki jest typ tej zmiennej a potem jej nazwę. Zwróćmy uwagę, że typ tej zmiennej musi być zgodny z typem elementów tablicy czy kolekcji. W przeciwnym wypadku nie było by możliwe przypisanie do tej zmiennej elementów tej tablicy lub kolekcji.

Opis ogólny opisem, ale jak zwykle najłatwiej jest zrozumieć na przykładzie. Zatem przykładowo, aby wyświetlić kolejne elementy tablicy myArray typu int[], oddzielone od siebie spacjami, napiszemy:

int[] myArray = { 1, 3, 5, 7, 11 };

for (int arrayElem : myArray) {
System.out.print(arrayElem + " ");
}

Przed dwukropkiem w nagłówku pętli deklarujemy więc zmienną arrayElem typu int do której to zmiennej będą przypisywane kolejne elementy tablicy myArray. Po dwukropku umieszczamy dowolne wyrażenie którego wartością jest tablica albo kolekcja. W naszym wypadku jest to po prostu referencja myArray. W ciele pętli wyświetlamy bieżącą wartość zmiennej arrayElem.

Zwróćmy uwagę, że zmienna zadeklarowana w nagłówku pętli (zmienna arrayElem z powyższego przykładu) istnieje tylko w obrębie tej pętli, tj. próba użycia jej za tą pętlą zakończy się błędem. Za pętlą zmienna ta już po prostu nie istnieje.

 

Komentarze  

 
+3 2010-12-30 21:20
W przedostatnim akapicie jest błąd w zdaniu:
"W ciele pętli wyświetlamy bierzącą wartość zmiennej arrayElem."
Poprawnie powinno być "bieżącą", przez "ż".
 
 
+11 Mariusz Lipiński 2010-12-31 09:46
Dzięki za uwagę. Już poprawiłem.
 
 
+6 2011-01-02 17:49
Dziękuję, fajnie, że ktoś czyta komentarze i reaguje na bieżąco. :-)

Poza tym dobry kurs dla początkujących, mam nadzieję, że pojawią się też bardziej zaawansowane zagadnienia.

Pozdrawiam.
 

Reklama

Wiadomości

Vishal Sikka, CTO w firmie SAP zaapelował o autentyczne, pełne przekazanie zarządzania rozwojem języka i platformy Java w ręce zrzeszenia firm działającego na zasadzie równoprawności - zrzeszenia nie zdominowanego przez firmę SUN, czy obecnie Oracle (SUN został kupiony przez Oracle).

Jednocześnie zaapelował o udostępnienie kodu źródłowego Maszyny Wirtualnej Javy na zasadach open-source.

SAP zdecydowany jest zainwestować znaczne środki w rozwój Javy, jeśli tylko postulaty te zostaną spełnione – dodał.

Co to jest

Apache Lucene Java to biblioteka open-source napisana w języku Java. Lucene służy do implementacji mechanizmów wyszukiwania pełnotekstowego – taki mały Google, który możemy mieć we własnej aplikacji.


© Wszelkie prawa zastrzeżone dla Mariusza Lipińskiego

kontakt: mariusz.lipinski@naukajavy.pl | strona domowa: www.mariuszlipinski.pl